Mindfulness – co to takiego???

Trafiłam na to pojęcie w jakimś internetowym artykule. Moją uwagę w pierwszej chwili przykuło zdjęcie – dwie kobiety, siedzące na podłodze z kubkami w rękach, pogodnie patrzące w obiektyw aparatu. Niby nic szczególnego… ale biło od nich ciepło i spokój. Zapragnęłam dowiedzieć się, dlaczego? Zaczęłam zatem czytać…

Mindfulness to angielski termin, tłumaczony jako ‘uważność’.
W psychologii określa się go jako uważną obecność, tj. szczególny rodzaj uwagi:

  • świadomej
  • nieosądzającej
  • skierowanej na bieżącą chwilę

(Jon Kabat-Zinn, 1990).

Żyjąc w ciągłym pośpiechu, zapominamy o tym, że nasze życie tak naprawdę dzieje się w teraźniejszości, w pojedynczych, bieżących chwilach. Nie skupiamy się na tym, czego doświadczamy w danym momencie.

Mindfulness jest sztuką świadomego życia. Daje możliwość znalezienia harmonii, radości i mądrości w życiu. Polega na rozwijaniu umiejętności pełnego skupiania uwagi na tym, co dzieje się w danej chwili. Przeżywaniu ‘tu i teraz’ doznań, myśli, emocji.

Przecież życie dzieje się teraz! A my przez większość czasu przegapiamy ten moment, goniąc za kolejnymi celami i poddając wszystko ocenie.

Uważność polega na byciu całkowicie świadomym tego, co doświadczmy w aktualnym momencie. A zarazem przyjmowaniu tego i akceptowaniu takim, jakim jest, bez oceniania i przywiązywania się. Pozwalamy, aby wszystko, co znajdzie się w polu naszej uwagi – nasze myśli, uczucia i wrażenia – przepłynęło, zostawiając miejsce kolejnym doświadczeniom.

Skierowanie nieoceniającej, akceptującej uwagi na bieżące doświadczenie prowadzi do lepszego kontaktu ze swoim ciałem i umysłem. Umożliwia pełniejsze i głębsze poznanie siebie. Pozwala odnaleźć wewnętrzny spokój i lepiej radzić sobie w trudnych, stresogennych sytuacjach.

Współczesna popularność mindfulness na zachodzie została zapoczątkowania w latach 70. XX wieku przez amerykańskiego profesora medycyny z Massachusetts – Jona Kabat-Zinna.

Praktyka mindfulness ma wiele współczesnych zastosowań w psychologii, takich jak redukcja objawów depresji, redukcja stresu, lęku oraz – co dla mnie bardzo ważne! – w terapii uzależnień.

Współcześnie rozwija się szereg nurtów psychoterapeutycznych, nawiązujących do mindfulness. Wśród nich są między innymi:

MBSR (ang. Mindfulness-Based Stress Reduction) – redukcja stresu poprzez medytację mindfulness.

ACT (ang. Acceptance and Commitment Therapy) – terapia akceptacji i zaangażowania. Poprawa funkcjonowania pacjenta zachodzi dzięki temu, że terapia umożliwia mu zaangażowanie się w pełni we własne życie.

MBCT (ang. Mindfulness-Based Cognitive Therapy) – terapia poznawcza oparta na uważności. Program MBCT jest rozszerzeniem programu MBSR o pewne elementy terapii poznawczej, co zwiększa jego efektywność w przypadku osób cierpiących na powtarzające się epizody depresji.

Postawę uważności rozwija się poprzez trening, medytację, pracę z ciałem, emocjami i myślami.

W Internecie znaleźć można wiele ofert kursów rozwoju mindfulness. Organizowane w zacisznych miejscach, prywatnych ośrodkach w połączeniu z wypoczynkiem z dala od zgiełku miasta, często ze zdrowym wegańskim jedzeniem w tle. Są kuszące. Mają one jednak również odpowiednią cenę… Myślę, że ja na razie na taki wyjazd się nie zdecyduję.

Na praktykowanie mindfulness w tak szerokim wydaniu przyjdzie dla mnie jeszcze odpowiednia pora… Póki co, będę starała się stosować jego zasady w moim codziennym życiu.

Myślę, ze mogę próbować uczyć się mindfulness od moich kocurów… One zawsze, kiedy śpią, są całkowicie skupione na tej właśnie czynności… I na sto procent nie zaprzątają sobie głowy tym, co wydarzy się za chwilę!

Agnieszka

Autor: Agnieszka

Jestem uzależniona od alkoholu. Piszę o tym, jak wygląda moje życie po terapii i dlaczego nie zamieniłabym go na tamto poprzednie, kiedy piłam...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.