Czy warto być wdzięcznym…?

Odkąd pamiętam, nigdy nie lubiłam czuć się zobligowana do okazania za coś wdzięczności… Słowa: „powinnaś docenić to, co masz” wywoływały we mnie natychmiastową agresję… Odbierałam je jako wymuszanie na mnie określonych uczuć, emocji, niekoniecznie spójnych z tym, co aktualnie przeżywałam.

Zawsze w takich chwilach towarzyszyło mi wewnętrzne przekonanie, że skoro coś dostaję, to widocznie mi się należy… Dlaczego zatem powinnam być wdzięczna…? Skupiałam się na rzeczach, których nie mam, zamiast docenić to, co mam.

Nie dostrzegałam drobiazgów. Wydawały mi się zbyt oczywiste, przyziemne, mało efektowne… Nie widziałam w nich powodów do wdzięczności. Doskonale natomiast widziałam ciemną stronę rzeczywistości…

Pamiętam, jak mniej więcej dwa lata temu siedziałam w gabinecie mojego terapeuty i opowiadałam o tym, że nic w życiu nie osiągnęłam… Nie mam samochodu, mieszkam w wynajętym mieszkaniu, bo na własne mnie nie stać. Mam pracę, która kiedyś była dla mnie spełnieniem zawodowych marzeń, ale rzeczywistość okazała się znacznie od tych od marzeń odbiegać…

A on mi tłumaczył, jak wiele mam…

Wdzięczność to umiejętność dostrzegania dobra we wszystkim, co dostajemy i tracimy w życiu. Choć zapewne trudno nam być wdzięcznym za przeciwności losu, kłopoty i nieprzyjemności.

Wdzięczność jest kluczem do szczęścia, pierwszym krokiem do szczęśliwego życia. Dzięki niej wyraźniej widzimy piękno życia, a nawet więcej – doświadczamy go.

Bycia szczęśliwym można się nauczyć. Wdzięczności też… Wdzięczność nie jest cechą, jest nawykiem, zwyczajem dostrzegania jasnych stron, bez względu na to, co czujemy. W miarę praktykowania tego zwyczaju, stajemy się w byciu wdzięcznym coraz lepsi!

Nie stawiajmy sobie warunków, od których ma zależeć nasze szczęście. Bądźmy szczęśliwi tu i teraz. Naprawdę możemy czuć się dobrze, niezależnie od tego, czego jeszcze w swoim życiu nie posiadamy. Jeśli najpierw znajdziemy w sobie szczęście, potem dużo łatwiej będzie nam osiągnąć, cokolwiek będziemy chcieli.

Odczuwanie wdzięczności jest jedną z najważniejszych rzeczy w odnajdywaniu w sobie szczęścia. Ja każdego dnia przed snem próbuję robić „listę wdzięczności”.

Na początku miałam bardzo duży problem ze znalezieniem czegoś, za co mogłabym danego dnia być wdzięczna. Z każdym jednak dniem przychodzi mi to coraz łatwiej…

Za co jestem wdzięczna? Dzisiaj za to, że rano świeciło słońce, a ja mogłam pobiec moją ulubioną biegową ścieżką wzdłuż Wisły… Za to, że zjadłam zdrowe i smaczne śniadanie i że wyleczyłam się wreszcie z męczącego mnie ostatnio przeziębienia. Cieszmy się drobiazgami, doceniajmy je!

Jestem wdzięczna również za to, że mój szef mocno mnie dziś skrytykował… Nawet jeśli się z nim w większości nie zgadzam, może miał jednak trochę racji…? Tak, tak… nauczmy się być wdzięczni również za rzeczy negatywne! Odnajdujmy w nich pożyteczne i pozytywne dla nas lekcje. Szukajmy dobrych stron każdego wydarzenia.

Jestem wdzięczna za to, że mam niezwykłą i niepowtarzalną okazję żyć na tym świecie! Staram się skupiać na pozytywnych wydarzeniach w moim życiu zamiast szukać tylko tego, co złe albo co mi nie wyszło. Uczę się odczuwać radość z rzeczy, którymi kiedyś nie potrafiłam się cieszyć.

Odczuwanie i wyrażanie wdzięczności nie jest jednak proste. To proces, który dość długo rodzi się wewnątrz człowieka… złożone uczucie, które wymaga dojrzałości.

Wdzięczność niesie ze sobą wolność, szczęście i radość życia. Uwalnia od kompleksów, poczucia przegrania, bezsensu życia. Poprawia relacje z innymi ludźmi.

Pomaga dostrzec, że życie ma więcej barw i smaków, niż nam się wydawało… Że codziennie spotyka nas wiele małych i dużych cudów,
z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy…

Dla tych cudów warto się wdzięczności nauczyć!

Agnieszka

Autor: Agnieszka

Jestem uzależniona od alkoholu. Piszę o tym, jak wygląda moje życie po terapii i dlaczego nie zamieniłabym go na tamto poprzednie, kiedy piłam...

Jedna myśl na temat “Czy warto być wdzięcznym…?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *